До інших симптомів діїї отрути належить висипання по всьому тілу, кашель, утруднення дихання на кшталт астматичного нападу, набряк гортані, головний біль, судоми, нудота, блювота.
Після укусу комахи необхідно пінцетом, голкою, а за їх відсутності - двома чистими пальцями без тиску видалити жало(оси його не лишають), намагаючись не розчавити прикріплену до нього капсулу з отрутою. Уражене місце обробити тампоном, просоченим перекисом водню або нашатирним спиртом чи будь-якою іншою спиртовмісною рідиною. можна скористатися слабким розчином марганцовки, водою із сіллю або харчовою содою. До ранки в разі відсутності інших засобів корисно прикласти промитий, трохи розім'ятий листок подорожника або кульбаби, щойно розрізану цибулину.
Задля уникнення ризикованого контакту з осами, бджолами та їхніми "родичами" не варто використовувати міцних парфумів, яскравого одягу, не ходити босоніж у місцях, де можуть бути комахи. Якщо поблизу з'явилася бджола чи оса, не слід розмахувати руками, прагнучи відігнати непрохану гостю, бо так можна лише спровокувати її атаку.
Зазвичай укуси минають за декілька днів. У разі розвитку ускладнень слід звернутися до лікаря, а за ознак анафілаксії - викливати "швидку допомогу"
|